"Ny teknik effektiviserar arbetet"
Ny teknik är viktigt för Albin Andersson och Amanda Lundin på Oskarsons Plåtslageri. Den senaste investeringen är en maskingradsax av modell Schröder MHSU.
– Det finns många fördelar med att investera i ny teknik, säger Albin och får medhåll av Amanda.
– De stora vinsterna är bättre precision och att man sparar mycket tid.
Oskarsons plåtslageri startades 1976 och har sedan dess varit verksamt i Alingsåsområdet. Den största delen av jobben görs i Västra Götalandsregionen, men kan lika gärna utföra arbeten i övriga delar av landet.
Albin och Amanda trädde in som ägare 2019. Sedan företaget startade har utvecklingen gått framåt och mycket av dagens plåtarbeten görs med hjälp av maskiner. På Oskarsons Plåtslageri är man måna om att hänga med i utvecklingen.
– Vi har bytt ut det mesta sedan vi tog över, konstaterar Albin.
Många maskiner från Belano
I ena hörnet står en RAS Turbo 2 Plus som för några år sedan fick ersätta en 40 år gammal maskin från samma tillverkare. Den senaste investeringen är en Schröder MHSU. Maskingradsaxen fick ersätta en maskin med vevanslag från samma tillverkare. Förutom tidsvinsten och precisionen är en annan fördel med den nya maskinen att klippbordet är 3,2 meter. Den gamla maskinen hade ett klippbord på 2,5 meter vilket gjorde att man ibland var tvungen att skarva plåtarna. Det slipper man nu.
I Oskarsons lokaler i Alingsås är samtliga maskiner från Belano.
– En stor fördel med Belano, förutom att de säljer maskiner av hög kvalitet, är den snabba servicen och supporten som vi får av dem, avslutar Albin.